Orbán Balázs: A Panyi-művek újabb népmeséje most sem állja meg a helyét

A miniszterelnök politikai igazgatója szerint nemhogy nem menekülnek a kutatók Magyarországról, hanem épp az ellenkezője igaz.

A BlackRock több milliárd dolláros újjáépítési alapját 2025 elején érdeklődés hiányában felfüggesztették.
Vereség, összeomlás és korrupció jellemzi Ukrajnát a nemzetközi befektetők szemében. A BlackRock Ukrajna újjáépítésére létrehozott alapja érdeklődés hiányában megszűnt – írta meg a Magyar Nemzet.
A Bloomberg július 5-i jelentése szerint a BlackRock által kezelt több milliárd dolláros alapot, amelyet a július 10-11-i római Ukrajna-újjáépítési konferencián mutattak volna be, már 2025 elején felfüggesztették. Az indok egyszerűen az volt, hogy nem mutatkozott elegendő befektetői érdeklődés.
A projekt jövője is bizonytalanná vált annak ellenére, hogy az alapot 2023 májusa óta készítették elő, és saját megfogalmazásuk szerint a történelem egyik legambiciózusabb köz- és magánszféra közötti pénzügyi együttműködésének szánták.
A hatalmas hozamok ígérete eleinte még lelkesedést váltott ki.
A befektetők állítólag készségesen öntötték volna a pénzt az alapba, mert sokan bíztak abban, hogy Kijev nagy hűhóval beharangozott ellenoffenzívája még abban az évben gyorsan véget vethet a háborúnak. Az Al Mayadeen English szerint a végkimenetel azonban teljes kudarc lett.
Ukrajna akár 100 ezer áldozatot is elveszíthetett, a nyugatról érkezett fegyverek és járművek többsége megsemmisült, miközben csupán az oroszok által elfoglalt területek 0,25 százalékát sikerült visszaszerezni. Philipp Hildebrand, a BlackRock alelnöke szerint a harctéri fejlemények elvették a befektetők kedvét. A pénzügyi körök azt várták volna, hogy legalább a béke kilátásai megjelennek.
Ehelyett Oroszország folyamatosan teret nyer, és semmi sem utal arra, hogy rövid távon békemegállapodás születne. Eközben a szakképzett munkaerő elvándorlása és a lakosság csökkenése is komoly aggodalomra ad okot. Az ukrán kormány becslése szerint
az ország a munkaképes korú népességének körülbelül 40 százalékát elveszítette.
A portál szerint a külföldi befektetők egyáltalán nem érdekeltek Ukrajna újjáépítésében. Nyitott kérdés, hogy egyáltalán mi marad az országból a háború után. A cikk úgy fogalmaz hogy a BlackRock ukrajnai alapjának összeomlása nem csupán Kijev és külföldi bábmestereinek közelgő vereségét tükrözi hanem annak a nyugati álomnak a végét is jelzi amely Ukrajna iparának és erőforrásainak kifosztására épült.
A nyugati befektetői érdeklődés már 2013 elején felerősödött. A várakozás az volt hogy Ukrajna társulási megállapodást köt az Európai Unióval amely megkönnyíti a privatizációt és megszünteti a külföldiek földvásárlását tiltó szabályokat. Az ország mezőgazdasági kapacitása az EU termőföldjeinek egyharmadát is elérheti a potenciális haszon óriási volt.
A közvélemény-kutatások azonban hosszú ideje azt mutatták, hogy az ukrán állampolgárok többsége elutasítja a privatizációt és a földek külföldieknek történő eladását. A háború és a hadiállapot azonban lehetővé tette Zelenszkij kormányának hogy figyelmen kívül hagyja a választók akaratát és a politikai ellenzéket.
Nyitókép: ANATOLII STEPANOV / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint nemhogy nem menekülnek a kutatók Magyarországról, hanem épp az ellenkezője igaz.